Here's Friday's prompt: What if calories cost money? That is, what if one calorie cost one cent, adding up to your entire meal? For example, a large Big Mac meal at McDonald's would cost $13.20. Do you think charging per calorie would change people's eating habits? Why or why not?
Thank you,
** Images For Use By Upgraded+ Only **
"I try to create sympathy for my characters, then turn the monsters loose."
-Stephen King
All Writing.Com images are copyrighted and may not be copied / modified in any way. All other brand names & trademarks are owned by their respective companies.
Generated in 0.22 seconds at 5:17am on Jun 09, 2025 via server WEBX1.